שירותים חברתיים

שירותים חברתיים כחלק משירותי הליבה של האשכול

אודות

 

"חברה מכלילה היא חברה חזקה"

תחום שיפור השירותים לאוכלוסיה עם מוגבלויות וצרכים מיוחדים עומד בראש סדר היום של אשכול גליל מזרחי ובשנים האחרונות התחוללה מהפכה אמיתית בשירותים הניתנים לאוכלוסיה זו במרחב האזור. הפעילות בנושא החלה בעקבות סקר מיפוי צרכים שערך האשכול והראה כי קיים מחסור בשירותים המתאימים לאנשים עם צרכים מיוחדים מעל גיל 21. את תחום הצרכים המיוחדים מוביל באשכול יו"ר מועצה אזורית מבואות חרמון, בני בן מובחר, אשר משמש כיום כיו"ר האשכול ושותפיו ראשי הרשויות בכל המרחב. 

לאחר גיבוש תכנית מפורטת הוקמו מסגרות טיפוליות ושיקומיות ברחבי הגליל העליון והגולן. מסגרות אלו מעניקות מגוון רחב של שירותים, ונותנות מענה לפלח מיוחד זה של האוכלוסייה. את השירותים מפעילה עמותת "כוכב הצפון",  כחלק משירותי הליבה של האשכול.

על אודות כמה מהשירותים הללו נפרט להלן.

(עמותת כוכב הצפון מפעילה בין השאר את מרכז מאר"ג בכפר ורדים)

מרכז סולרום באזור התעשייה צ.ח.ר

המרכז פועל מאז שנת 2015, וכיום הוא הגדול באזור. עד כה נקלטו בו כתשעים מקבלי שירותים, ולא מעט מהם שולבו בשוק העבודה. מספר מקבלי השירותים הנעזרים מדי יום ביומו בשירותי המרכז עומד על 65, ורשימת ההמתנה גדלה כל העת.

במרכז קיימים חדרי טיפול חדישים ומצוידים, מטבח מאובזר וחנות ייחודית שבית קפה לצידה. את החנות ואת בית הקפה מפעילים המטופלים, ועבודות היד הנמכרות במקום הן כולן פרי יצירתם.

זה המקום לציין כי החנות במרכז סולרום קנתה לה זה מכבר שם בקרב המעצבים וחובבי האסתטיקה מהסביבה, והפריטים הנמכרים בה – המקשטים ומשרתים גם את משרדי האשכול היושבים בצומת כח – נושאים אופי מיוחד, וקוצרים מחמאות רבות.

המטופלים במרכז סולרום נהנים ממבחר סדנאות, ובהן שיפוץ רהיטים, מלאכות יד שונות, אומנות ונגרות.

נוסף על כך זוכים המשתתפים לסל שירותים עשיר המותאם אישית לצרכיהם, והוא כולל פעילויות פרא-רפואית שונות, כגון ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה, התעמלות בונה עצם, טיפולים רגשיים (המשלבים שימוש במולטימדיה), תמיכה בתזונה נכונה ובריאה, תרפיה באמצעות מוזיקה ואומנויות.

עם צוות המרכז נמנים עובדים סוציאליים, פיזיותרפיסט, מְרפאה בעיסוק, מדריכים שיקומיים, אם בית, אח מוסמך, סטודנטיות לחינוך מיוחד ולעבודה סוציאלית, מדריך מחשבים, מדריכים בחוגי העשרה שונים ומתנדבים במסגרת שנת שירות.

מרכז תמיכה וטיפול "תפוח" במסעדה

זהו המרכז הראשון שנפתח באזור, והוא מיועד לחניכים בני 21 ויותר עם נכויות פיזיות או עם מוגבלות שכלית-התפתחותית קשה.

המקום פועל חמישה ימים בשבוע ונותן שירותים ל-12 משתתפים מיישובי צפון הרמה. הוא מופעל בידי צוות מקצועי המעניק סל שירותים מגוון ואיכותי, המספק את צרכיהם הפיזיים, הרפואיים, החברתיים והתעסוקתיים של החניכים. הפעילויות מגוונות, והן כוללות טיפולי פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, טיפול בבעלי חיים וסדנת מוזיקה.

עם צוות המרכז נמנים מנהלת המרכז, רכזת מקצועית, אח מוסמך, ארבעה מטפלים כלליים, פיזיותרפיסט, מרפאה בעיסוק, תרפיסט באמצעות בעלי חיים, מורה למחשבים, מתנדב הידרותרפיסט ומעסה.

מרכז הכשרה לתעסוקה בבוקעתא

המרכז נפתח לפני כשנתיים, והוא מעניק שירותים לכעשרים משתתפים מגיל 21 ומעלה עם מוגבלויות שכליות-התפתחותיות ואינטליגנציה גבולית.

המשתקמים עוסקים בעבודות מפעל פשוטות, והם זוכים לטיפולים שונים ולפעילויות העשרה המספקים מענה לצרכיהם הפיזיים, הרפואיים, החברתיים והתעסוקתיים.

עם צוות המרכז נמנים רכזת, שני מטפלים, מורָה לאומנות ומדריכים בחוגים השונים.

מרכז הכשרה לתעסוקה במג'דל שאמס

המרכז הוקם בבית עתיק וייחודי בעל מרפסת הצופה אל נופי האזור. הוא שופץ והותאם לצרכיהם של מקבלי השירותים – 15 צעירים בני 21 ומעלה עם מוגבלות שכלית. הצעירים עוסקים במקום במלאכות יד ובעבודות מפעל שונות.

תוכנית טיפולי בית במג'דל שאמס

זו תוכנית מיוחדת לאנשים עם נכויות קשות. התוכנית כוללת ביקורים של בעלי מקצוע מתחום הטיפול: מרפאה בעיסוק, פיזיותרפיסטית, עובד סוציאלי ומדריך ייעודי שהוכשר לתפקיד. הצוות ילווה את המשפחות בטיפול, יסייע בשיפור יכולותיו של המטופל, ויעניק תוכן נוסף לחיי היומ־יום שלו.

תעסוקה נתמכת בשוק הפתוח

במסגרת השירותים החברתיים שמעניק האשכול, נעשים מאמצים לשילובם של אנשים עם מוגבלויות במקומות עבודה שונים. עד כה שולבו כעשרים משתקמים במקומות עבודה אלו: בית הקפה "ארומה" ובית האריזה "הר קור" בצומת כח, קייטרינג קיבוץ גדות, מפעל "חוליות", מלון קיבוץ הגושרים, מפעל סולרום אלקטרוניקה, מפעל "לב הטבע" בכפר הנשיא, גן ילדים בחצור הגלילית, "אולמי תהילה" וחנות "עולם ומלואו" בקריית שמונה, מפעל "פרי הגליל", חנות "בלורן" בראש פינה ובית הקפה "פרנצ'וק" בקצרין.

"סביבה תומכת" בגוש חלב ובריחאנייה

"סביבה תומכת" היא תוכנית המפעילה שירותים שונים במטרה לשפר את איכות החיים של המטופל בכל הנוגע למצבו הבריאותי, לאפשרויות התעסוקה שלו ולשעות הפנאי.

בתוכנית משתתפים 15 בוגרים עם מוגבלות שכלית-התפתחותית, ועם אנשי הצוות נמנים עובד סוציאלי, מדריכה, מרפאה בעיסוק ואיש תחזוקה.

במסגרת התוכנית פועל בין השאר מועדון חברתי המקיים שורה ארוכה של פעילויות, אירועים וטיולים.

"חליפה לפי מידה" – תוכניות בית מותאמות אישית

ביישובי האשכול אותרו עד כה חמישה אנשים שאינם יכולים להשתלב במסגרות הקיימות וזקוקים למענים מיוחדים בביתם. עבור אנשים אלו נבנו תוכניות אישיות בשיתוף מחלקות הרווחה הרלוונטיות, והן מיושמות במסגרת שירותי הליבה שמעניק האשכול.

תוכנית "דיירים במדים"

תוכנית מעבר לצעירים בני 21–26 עם מוגבלויות שונות ברמת תפקוד טובה עד בינונית. התוכנית פותחה באגף השיקום של משרד הרווחה, והיא כוללת מגורים מחוץ לבית, שירות התנדבותי בצה"ל והכנה לעולם העבודה.

התוכנית מאפשרת לצעירים עם מוגבלות לנהל אורח חיים עצמאי ולהכין אותם לחיים עצמאיים בעתיד, מחוץ למסגרת התוכנית.

מטרות

מתן מענה לאנשים עם מוגבלויות בגליל המזרחי ובגולן

פיתוח שירותים ייחודיים המותאמים לנכויות השונות

איגום משאבים וייעול תקציבי הרווחה ברשויות

צוות

נועה טרץ

עוזרת מנכ"לית

noa@eastgalil.org.il

קרן-אור עזרא

מנהלת אגף פרויקטים

keren-or@eastgalil.org.il